Jak radzić sobie z włosami?

Na co dzień myślimy raczej o tym, jak je ułożyć. Czasem złościmy się, że są trudne do poskromienia lub fantazjujemy, jak wyglądałyby w innym kolorze, długości. Zaczynamy o nich myśleć poważniej, kiedy zaczynają sprawiać kłopoty, źle wyglądać i wypadać. To częste problemy kobiet po ciąży i karmiących mam. Żeby móc się uporać w włosami, bo o nich mowa, warto przyjrzeć się z czym się mierzymy.

Włosy to nie tylko atrybut piękna

Ludzki włos to skomplikowany organ ciała, mający zdolność do ciągłego odradzania się. Jego główną funkcją jest zapewnienie termoregulacji, zbieranie tak zwanych informacji sensorycznych ze środowiska, ochrona przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Dopiero na końcu listy znajduje się jego rola jako atrybutu piękna, tak ważna dla nas na co dzień. 

Skład włosa

Włos składa się między innymi z korzenia, który jest aktywną częścią zagłębioną w mieszku włosowym. Odpowiada on za podziały komórkowe keratynocytów (cebulka, opuszka włosa) oraz odżywienie reszty włosa, a także za jego barwę. Łodyga, czyli to, co widzimy, to w istocie martwa część włosa, powstała w wyniku rogowacenia komórek macierzy włosa.

Jeśli marzymy o gęstszych włosach lub narzekamy na ich grubość, musimy pogodzić się, że akurat na te cechy urody mamy ograniczony wpływ. Gęstość i grubość włosów jest determinowana genetycznie – rodzimy się z już określonym typem czupryny. Kształt mieszków włosowych determinuje typ włosa (kręcone, proste, mocno skręcone), a wielkość decyduje o gęstości. To genetyczne uwarunkowania odpowiedzialne są np. za to, że Azjaci mają o 50% większe mieszki włosowe od Europejczyków, a co za tym idzie, gęstsze włosy. 

Co działa na włosy?

Rodzimy się z „zaplanowaną” liczbą mieszków włosowych na skórze głowy – jest ich ok. 100 000-150 000. Za bujność włosów odpowiada też ich kolor. Blondynki mają więcej mieszków włosowych, z których za to wyrastają cieńsze włosy (180-750 włosów na cm2). Brunetki, ze względu na to, że włosy ciemne są grubsze w przekroju, mają ich mniej (150-500 włosów na cm2).  

Za kolor włosa odpowiada melanina, której produkcja pobudzana jest przez enzym (tyrozynę) w wyniku działania promieniowania UV, czyli światła słonecznego. Komórki wytwarzające melaninę (melanocyty) znajdują się w rdzeniu włosa, ich typ oraz ilość determinują zabarwienie włosów.  Jednak za barwę włosów odpowiada też zawartość w ich rdzeniu niektórych metali np. miedzi. Niedobry miedzi mogą wpływać negatywnie na sprężystość włosa, bo zaburzają włączenie się siarki do łańcucha keratyny. Miedź reguluje wiele procesów, w tym wytwarzanie barwnika, jest więc ważna, jeśli zależy nam na głębokim kolorze włosów. Natomiast selen i cynk, odpowiadają za prawidłowe procesy podziałów komórkowych, co jest istotne w prawidłowym wytwarzaniu komórek włosa.

Głównym składnikiem budulcowym łodygi włosa jest keratyna, czyli białko w którego skład wchodzą przede wszystkim aminokwasy zawierające siarkę.

Fazy wzrostu włosa

U człowieka, odmiennie niż u innych ssaków, włosy rosną w trzech fazach. Pierwsza faza obejmuje wzrost włosa i trwa kilka lat.  Ok. 80% włosów na głowie jest właśnie w tej fazie. Wtedy też wytwarzany jest barwnik włosa – melanina. Druga faza jest przejściowa (katagenowa) i trwa kilkanaście dni.  Jest to okres regresji,  podczas której opuszka włosa ulega powolnemu zanikowi i rogowaceniu, przesuwając się ku górze. Trzecia faza, spoczynkowa, inaczej telogenowa, trwa kilka miesięcy. Znajduje się w niej około 10-20% włosów.

Dowiedź się więcej >